Laster Arrangementer

« Alle Arrangementer

  • Dette arrangement har allerede funnet sted.

Østlandet: [Fulltegnet] Moskus på Dovre i høstfarger

september 11 - kl.19:00 - september 13 - kl.15:00 CEST

FULLTEGNET

BioFoto Østlandet inviterer til en helg med moskusfotografering på Dovrefjell 11. – 13. september. Med oss som guide har vi «Kinge», en svært erfaren og anerkjent moskusguide – og selv en habil fotograf. Du kan se noe av innholdet hans på Instagram. Det betyr at opplegget blir spesielt tilrettelagt for fotografering, med vekt på godt lys, fine bakgrunner og mest mulig tid ute blant motivene.
Fredag kveld møtes vi til felles middag på Dovrefjell Lodge. Kinge kommer innom og forteller om moskusen og planen for helgen. Da kan vi også komme med ønsker om blant annet hvor langt vi ønsker å gå, aktuelle fotomotiver og bakgrunner, slik at turene kan tilpasses gruppen best mulig.
Kinge er vanligvis ute og speider etter moskus i én til tre timer før gruppen starter. Dermed vil han forhåpentligvis ha flere aktuelle flokker å velge mellom når vi drar ut, slik at vi bruker mindre tid på leting og får mer tid til fotografering. Med Kinges erfaring kan vi også legge opp turen på en trygg og smidig måte og komme oss ut før de vanlige turistgruppene fyller området.
Lørdag spiser vi frokost og lager en god matpakke før vi drar ut. Vi planlegger å holde på til etter solnedgang dersom vær og forhold tillater det. Det viktigste denne dagen er å utnytte fotolyset, så vi regner ikke med å rekke den serverte tre-retters middagen på Lodgen. I stedet legger vi opp til en enklere middag når vi kommer tilbake.
Søndag starter vi tidlig, med håp om å få fotografert moskus i soloppgangen. Vi holder på utover dagen, men avslutter tidsnok til at deltakerne kommer seg hjem søndag kveld. Vær, moskusens bevegelser og andre forhold kan naturligvis føre til endringer i planen.
Pris for guideopplegget er kr 2 000 per person, i tillegg til mat og overnatting. Vi får BioFoto-rabatt på Dovrefjell Lodge og omtrentlig pris på overnatting er rundt 900 kr for helgen i noen hytter som Lodgen foreløpig har holdt av til oss med tilsammen rundt tolv sengeplasser. September er svært populært på Dovrefjell, ikke minst på grunn av høstfargene, så de som ønsker å være med, bør melde sin interesse så snart som mulig. Jeg har fått inn 3 påmeldinger i skrivende stund.
Anslått kjøretid fra Oslo er rundt 4,5–5 timer. For å rekke fellesmiddagen fredag kveld bør man derfor planlegge avreise omtrent kl. 14. Vi kan forsøke å samordne kjøring når vi vet hvem som skal delta.
Anbefalt bekledning og utstyr
Været på Dovrefjell kan skifte raskt, og det kan være kaldt i september. Kinge anbefaler:
  • Ull innerst og vind- og regntette klær ytterst
  • Hansker, hals og lue
  • Høye fjellsko eller gode, vanntette tursko
  • Teleobjektiv, gjerne 400–800 mm, eller en telezoom som 100–400 mm
  • 70–200 mm til moskus i landskapet
  • Vidvinkel til landskapsbilder
  • Eventuelt makroobjektiv til vegetasjon og mer kunstneriske motiver
  • Ladere, ekstra batterier og minnekort
  • Solkrem, gnagsårplaster og nødvendige medisiner
Dette kan bli en svært innholdsrik fotohelg, med høstfarger, flott fjellandskap og forhåpentligvis mange gode møter med moskusen!

Detaljer

Sted

  • Dovrefjell

Arrangør