
Østlandet: Halten fiskevær på Trøndelagskysten
Nå har vi igjen muligheten til å kunne reise til det nedlagte fiskeværet og fuglefredningsområdet Halten på Trøndelagskysten første helgen i juni. Da er overnattingsstedet Brygga reservert og Linda Bjørgan fra BioFoto Midt-Norge har anledning til å bli med oss som guide og tilrettelegger. Det bør være minimum 5 som melder seg på. Halten er et fuglefredningsområde, med regler for ferdsel i hekketida. Dette er grunnen til at gruppa ikke bør overstige 9 (10 med Linda). Pris per person er satt til 2500 med 1000 kr i depositum. Beløpet dekker to overnattinger i flersengsrom, sengetøy, renhold, enkel servering fredag kveld ved ankomst, to retters middag lørdag kveld og båttransport for utflukt i fiskeværet.
Rutetidene for båten er heller ikke helt fastsatt enda, men de endrer seg lite fra år til år. Båtturen fra Frøya til Halten tar ca 2,5 t. Den er gratis og går ca. kl. 20:00 5. juni fra Dyrøy kai på Frøya. Man må være ute i god tid for å parkere på hurtigbåtkaia. Enklest kommer man seg til Frøya med bil fra Trondheim med en kjøretid på nærmere 2,5 time (evt. en halvtime ekstra hvis man flyr til Værnes og leier bil på flyplassen). Kjører man kollektivt kan man ta buss fra Trondheim til Frøya. Alternativt kan man først ta hurtigbåt fra Trondheim og så bytte til buss fra Hitra til Frøya, begge deler tar noe over 4 timer.
På søndagen ankommer båten til Dyrøy på Frøya ca. kl. 16:30 7. juni.
* Fiskeværet har en stor krykkjekoloni – denne bor på veggen på Brygga der vi bor og er tilgjengelig for foto døgnet rundt
* Teist er en av signaturartene i Halten. Denne hekker i øygruppa og er lett tilgjengelig for foto.
* Toppskarv, lunder, rødstilk og ærfugl hekker også og vil være tilgjengelig på en av utfluktene våre.
* Det er mange småfugler i Halten – skjærpiplerke, steinskvett, trost og enkeltbekkasin blant annet.
* Kystlandskap, kystkultur og fiskerihistorie er også mulig å få med seg på minnebrikka. Brygga vi bor i har mye fiskerihistorie bak veggene.
* Steinkobber, sel, oter og noen ganger også hval er i farvannene og havneområdet.
* I juni er det fotolys døgnet rundt i Halten og fine muligheter for varmt lys om sola spiller på lag kveld/natt/morgen.
Pris kr. 2.500,-
Påmelding innen 1. mars til turkoordinator@biofoto.org.
(Klikk på bildet for å se det i beste oppløsning)

