BioFoto gjorde stas på fire nye æresmedlemmer

Tekst: Grethe Lindseth

Foto: Gerd Elin Aune

Endelig kom kvelden da BioFoto Midt-Norge skulle gjøre heder og stas på de fire som stiftet BioFoto i 1979.

Tre av initiativtagerne var til stede i salen: Torgeir Nygård, Otto Frengen og Per Gustav Thingstad. Fjerdemann, Rolv Hjelmstad, fulgte møtet digitalt fra sitt hjemsted på Oppdal.

Leder for BioFoto Midt-Norge, Linda Bjørgan, ønsket velkommen til møtet og rettet en spesiell velkommen til de fire hedersgjestene samt Heidi Mellingen, leder av BioFoto Norge.

Gjennom ord og bilder fortalte Linda om oppstarten av BioFoto, formålet med etableringen, og litt fra sakene de engasjerte seg i.

Formålet med BioFoto var å lage en forening for naturfotografer, både profesjonelle og amatører. Det var også viktig at fotografer nord for Dovre  kunne være med. De valgte å åpne for alle som ønsket å melde seg inn, noe som ble en suksess fra dag en.

I starten var BioFoto lokalisert i Trondheim, men etter hvert oppstå et ønske og behov for å starte opp lokale BioFotogrupper andre steder i landet. Initiativet til slike grupper ble gjerne tatt av studenter fra Trondheim, som hadde flyttet på seg etter at studiene var over.

Også i den spede starten ble det gitt ut rundskriv, og i et av dem kommer det fram at den største verdien med å møtes, er å treffe likesinnede, utveksle erfaringer, få ideer og ikke minst inspirasjon. Det er jo samme grunn som vi oppfordrer til å delta på felles turer også i dag.

BioFotos første leder

Torgeir Nygård var BioFotos første leder, og tok oss med tilbake til gammeltia som han sa. Han viste bilder og fortalte historier fra starten i 1979 og framover. Vi fikk blant annet høre at de skulle være grundige, og ha en ordentlig forening, med vedtekter og jevnlige møter. De skulle også ha fokus på hensyn til naturen, ta så gode bilder som mulig, og de skulle høyne kvaliteten på naturfotoet.

Møtene holdt de gjerne hjemme hos hverandre, og de hadde en regel om at de ikke kunne vise mer enn 250 bilder hver.

Medlemmenes bilder skulle inn i et arkiv, og alle sendte derfor inn en oversikt over hvilke bilder de hadde. Fra dette arkivet, kunne det bestilles bilder av en konkret art mot betaling. Selv om ikke betalingen alltid var så god, gjorde det godt i en slunken studentlommebok med kr 500-700 når et bilde ble solgt. Da kunne de kjøpe nye filmruller, og fikk mulighet til å ta nye bilder.

Torgeir presenterte de tre andre æresmedlemmene, med ord og bilder. Han fortalte små historier fra felles turer, og viste bilder med tilhørende ord som på en god og humoristisk måte illustrerte opplevelsene de hadde.

Etter presentasjonen hadde Linda en samtale med de tre som var til stede.

Vi fikk høre om sterke diskusjoner om blant annet av bilder av fugler på reir. De sier at det var og er viktig at man ikke skal forstyrre hekkende fugl eller opptre på en slik måte at tilstedeværelsen er til skade. Samarbeid med NN, Norske Naturfotografer var også et tema som engasjerte. De hadde regler for bildeskarphet, hvor det blant annet fremgikk at “Fuglen må være sylskarp” og “Biletet må være rett eksponert – og særleg ikkje overeksponert“.

Til slutt fikk de tre spørsmål om det BioFoto vi har i dag, var det de så for seg da de startet opp i 1979. Det var det ikke. Men, alle understreket at BioFoto fortsatt er like viktig. De viste til at BioFoto er til inspirasjon, og nevnte spesielt Naturfotofestivalen på Ski og det å ha noe å strekke seg etter for det bedre naturfotoet. 

Linda takket de fire for at de startet opp BioFoto den gang i 1979, og overlot ordet til Heidi Mellingen som på vegne av BioFoto Norge takket de fire. De tre tilstedeværende fikk overrakt æresdiplom – et bevis på æresmedlemskapet, strikket hals med BioFoto pin samt blomster. Rolv som ikke var tilstede, fikk det samme levert hjem hos seg. Alle fire får også livslangt medlemskap til foreningen.

Heidi benyttet seg av muligheten og takket også Linda for innsatsen som leder, og som symbol fikk hun en hjemmestrikket hals, med BioFoto pin.

Historien om BioFoto kan du lese på denne siden.

Etterpå ble det servert kaffe og kake, selvfølgelig med BioFotologo på. Praten gikk lett, og mange benyttet seg av muligheten til å slå av en prat med de nye æresmedlemmene.

Til venstre: Otto Frengen, i midten står Per Gustav Thingstad mens Torgeir Nygård er på høyre side.

Tags from the story
,
More from Grethe Lindseth
Midt-Norske NaturFotodager 2024 – vi presenterer Per Gätzschmann
Per fotograferer det meste, men dyr og fugler i miljø og varierende...
Les mer
0 replies on “BioFoto gjorde stas på fire nye æresmedlemmer”