
Jeg tenker det er en passende overskrift for Biofoto Sørlandet sin tur til jettegrytene i Nissedal søndag 14. september.
Etter mye og langvarig regn gikk elva virkelig stor og stri.

Vi gikk de 50 meterne fra parteringsplassen ned til elvebredden. Vi skulle bare krysse en liten bekk for å komme til selve jettegrytene.
Det kunne vi bare glemme.
Bekken var blitt til ei strømsterk djup elv. En lang omvei måtte til. Vi måtte litt videre opp veien, og så krysse elva over ei bru. Så var det å vandre nedover myrlendt vått terreng, bratt og buskas, og over branntomta etter skogbrannen sommeren 2022.


Nede ved jettegrytene begynte Tore Moy, Jens Hanstad, Evy Fone Bråten, Tone Heggelund og undertegnede å forberede seg på foto. Det regna stort sett hele tida vi var ute, så kreative løsninger var nødvendig for å prøve å holde kamera, og ikke minst objektivet tørt.

Det var litt rart å se en mann (Terje) med paraply nede ved elvebredden. Men det funka for å holde kamera og objektivet tørt. Andre (Tone) hadde pakka kamera inn i en plastpose.
Stativ, filter og ertepose blei greie å bruke for å ta bilder av sløra vann.



Som dere ser av bildene, er det mange varierte motiver i området der oppe. Fjell, skau, svartbrente trær, planter med mer.
Det mest særpregede er likevel selve jettegrytene med sine flotte formasjoner og mønstre i fjellet, og ikke minst fosser og stryk med mye vann i.

Det var moro å se folk prøve seg på multieksponeringer, som bildet Tone tok med sju eksponeringer i kamera av det ene treet.



Da vi hadde kaffe, skiver, sjokolade og kake var det opphold (stort sett). Så matpausen blei en tørr og hyggelig stund. Noe som gjenspeiler seg i ansiktsuttrykkene på gjengen i det siste bildet.

Kanskje ikke en tur for pingler, men en fornøyd gjeng der oppe i gråværet.
Stedet anbefales. Takk for turen.
Referent Terje