Det ble både frosk og flagring i dette møtet, men aller mest luktet det av fugl.

I en pen vårkveld ønsket leder Terje de 19 frammøtte velkommen til et møte som startet med en oppsummering av årsmøtet til Biofoto Norge dagen før. Vi skal ikke komme med hele referatet her. For å oppsummere, ble det en del debatt rundt både støtte til lokallag og spørsmålet om flytting av møtet.
Kort fortalt ble det kaotisk i fjor, og det ble litt kaotisk i år også, men det er en framgang, sa Terje. Nytt navn på moderorganisasjonen er nå Biofoto Norge.
Alle foto under: Stig Repstad



Terje viste også fram den nye nettsiden, der du navigerer til Biofoto Sørlandet fra Biofoto. Det er denne siden (som du er inne på nå) som vil bli oppdatert framover.

Frosk, fugl og flagring
Kveldens foredragsholder var undertegnede, Tarald Reinholt Aas.
Om meg selv kan jeg si at begynte med å fotografere stort sett fugler rundt 2002.

I seinere tid har jeg tatt for meg av mye mer, både stort og smått, landfast og flygende. Det ble en bildevisning deretter, med en tur innom både eikehjorter, spissnutefrosker og åkerrikser, med mer.






Jeg takker for både oppmerksomheten og bokgaven fra Terje!
Terjes fotohjørne
Terje tok i dette møtet opp hva som er «tillatt» av bildeoptimalisering. Den gjengse oppfatning er at manipulering ikke er tillatt.
Det vil si å fjerne eller legge til elementer i bildene.

Dette brakte oss videre til tema for neste runde av Månedens foto: Abstrakt. For hva er egentlig abstrakt?
Flere medlemmer tok del i diskusjonen som fulgte: Er det å fjerne seg fra det konkrete mot det drømmende? Må det være nonfigurativt? Er det lov med halvabstrakte bilder, og hvor abstrakt må det være?

Noe fasit ble ikke gitt i dette møtet, som i god Biofoto-tradisjon bød på Tores eplekake med kaffe til. Og de tekniske problemene som oppsto med TV-en, ble løst med ren magi.

Neste møte blir tirsdag 3. juni kl. 18.00, også det i Rådhuskvartalet.
Vinneren av denne månedens foto kan du lese om her.